pompa ciepła

Coraz częściej słyszy się o nowych rozwiązaniach dotyczących ogrzewania budynków. W ostatnich latach sporą popularnością stało się ogrzewanie wykorzystujące pompy ciepła.

Pompa ciepła jest urządzeniem produkującym ciepło użytkowe, poprzez wymuszenie przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze w kierunku obszaru o wyższej temperaturze, wykorzystując odnawialne źródła energii.

Decydując się na pompę ciepła warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym. Dlaczego? Ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym i współpracuje znacznie lepiej z pompą, niż grzejnik, który do sprawnego działania potrzebuje wiele wyższej temperatury. Pompa ciepła pracuje bardziej efektywnie na niższych temperaturach górnego źródła, właśnie dlatego najlepsze rezultaty otrzymamy w połączeniu z działaniem ogrzewania podłogowego.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj pompy. Na rynku dostępne jest kilka wariantów:

  •         Pompy gruntowe

Systemy grzewcze wykorzystujące pompę ciepła mają tzw. źródła dolne (pobiera się ciepło) i górne(oddaje się ciepło). W przypadku pompy gruntowej, źródłem dolnym jest ziemia. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest stabilność temperaturowa źródła, jednak koszt jest znacząco wyższy

  •         Pompy powietrzne

Pompy powietrzne są znacznie tańszym wyborem, jednak w tym przypadku nie można mówić o stabilności temperaturowej źródła dolnego, którym jest powietrze.

  •         Powietrze wylotowe

Rozwiązanie z powietrzem wylotowym, nie obejdzie się bez wentylacji mechanicznej. Pompy na wylotowe powietrze, wykorzystują ciepło z powietrza wylotowego z domu. Często stosowane rozwiązanie w domach pasywnych, gdzie jest wymagana mała moc urządzenia grzewczego.

  •        Pompy wodne

Temperatura wody gruntowej oscyluje na poziomie od 5 do 15 stopni, dlatego może być skutecznie wykorzystywana jako źródło dolne, wadą tego rozwiązania jest odkładanie się minerałów z wody w wymiennikach ciepła dolnego źródła.

  •        Pompy hybrydowe

Pompy hybrydowe są połączeniem różnych rodzajów pomp, jednak takie rozwiązanie wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Pompa powietrzna jest wariantem najczęściej wykorzystywanym do ogrzewania domów.

Kolejnym elementem wpływającym na dobór pompy jest metraż domu.

W zależności od wielkości budynku, należy dobrać odpowiednią moc urządzenia.