Polska jest krajem, w którym zimy stają się coraz bardziej mroźne i trwają nawet do kilku miesięcy. Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła ma swoje wady oraz zalety.

Rekuperatory z wymiennikiem rotacyjnym:

Rekuperatory z wymiennikiem odzysku ciepła rotacyjnym jako jedyne nie potrzebują nagrzewnicy wstępnej podgrzewającej doprowadzone z zewnątrz powietrze o ujemnej temperaturze, nie posiadają także odcieku skroplin co od razu wyklucza możliwość zamarznięcia wymiennika.

Sprawność temperaturowa rzędu 80-90% nigdy nie umożliwi nawiewu powietrza o tej samej temperaturze z jaką jest wywiewane, dlatego też w zimie zawsze będzie ono niższe o kilka stopni. Producenci wyposażyli te jednostki w nagrzewnice wtórne – dogrzewające powietrze do zadanej temperatury, nagrzewnice te jedynie służą do utrzymania maksymalnego komfortu użytkowania. Dzięki swoim właściwościom rekuperatory te pracują cały rok zapewniając odzysk ciepła wówczas kiedy jest on najbardziej potrzebny czyli w zimie, nie wymagając przy tym do prawidłowej pracy wstępnego podgrzewu nagrzewnicą elektryczną.

Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym oraz przeciwprądowym:

Niestety zmiana temperatury na zewnątrz powoduje konieczność zmiany systemu pracy urządzenia.

Na czym polega zmiana pracy?

Rekuperator przy niskich temperaturach automatycznie włącza nagrzewnicę. Taki tryb zabezpiecza wymiennik ciepła przed oszronieniem i zamarznięciem. Umieszczona w kanale odpowiedzialnym za doprowadzenie powietrza do urządzenia nagrzewnica, znajduje się w niewielkiej odległości od wymiennika ciepła.

System włącza nagrzewnicę, która delikatnie podgrzewa doprowadzane powietrze i samoczynnie ją wyłącza.

Zabezpieczenie przed zamarznięciem w postaci systemu, działa na podstawie parametrów takich jak temperatura powietrza, czas i wydajność. Uszczegóławiając pojęcie temperatura powietrza, można rozdzielić temperaturę powietrza dostarczanego do systemu wentylacyjnego (temperatura zewnętrzna) oraz temperaturę powietrza wywiewanego z systemu.

Wiele kontrowersji wywołuje sam fakt włączania się nagrzewnicy, dlatego też z własnego doświadczenia polecamy rekuperatory z wymiennikiem rotacyjnym, tam też można całkowicie wyłączyć nagrzewnicę wtórną, a powietrze o kilka stopni chłodniejsze podgrzeje się systemem ogrzewania zainstalowanym w budynku.

Odzyskiwanie ciepła pozwala na znaczne oszczędności związane z ogrzewaniem. Rekuperatory osiągają bardzo dobre rezultaty szczególnie w połączeniu z pompami ciepła.

Niezależnie od temperatury na zewnątrz, rekuperator swobodnie dostarcza powietrze do wewnątrz i wyprowadza zanieczyszczone na zewnątrz, zachowując stałą pracę rekuperatora.