W jakim rodzaju budynku sprawdzi się rekuperator?
Ekologia i ekonomia stawiane są w ostatnich latach na pierwszym miejscu. Każdy dąży do minimalizacji kosztów głównie tych, które pochłaniają największe sumy pieniędzy. W gospodarstwie domowym bez wątpienia znaczą część tych kosztów stanowią wydatki związane z ogrzewaniem.
Zapewnienie wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła to sposób na oszczędności, jednak czy wszędzie można podjąć się montażu takiego systemu?
Rekuperacja jest możliwa do instalacji w niemal każdym budynku, warto jednak się zastanowić czy jest to opłacalna inwestycja.
Rekuperacja doskonale sprawdza się w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Istotne jest żeby rekuperacja była uwzględniona już w fazie projektowania. W takim przypadku instalacja systemu jest najbardziej opłacalna.
W tradycyjnym budownictwie montaż systemu jest nieco bardziej skomplikowany. Z pewnością nie jest niemożliwy, jednak wymaga większych nakładów finansowych. Dlaczego?
System wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła składa się z kilku podstawowych elementów takich jak rekuperator, kanały wentylacyjne itp. Dobór odpowiedniej średnicy przewodów i podzespołów, tak żeby rekuperacja działała prawidłowo i bezgłośnie, wymaga pewnych zmian w domu tradycyjnym. Niestety te zmiany wiążą się ze wzrostem kosztów.
Głównymi celami wentylacji mechanicznej jest wymiana powietrza oraz wzrost oszczędności, dlatego w domu tradycyjnym należałoby zapewnić szczelność stolarki okiennej oraz drzwi, co nie należy do najtańszych rozwiązań.
Mniej popularnym rozwiązaniem jest instalacja rekuperatora w mieszkaniu lub apartamencie, jednak to rozwiązanie zaczyna być coraz częściej wykorzystywane w naszym kraju.
Rozważając rekuperację należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Bardzo często okazuje się, że pomimo wyższych kosztów związanych ze zmianami w budynku, koszty strat ciepła są znacznie wyższe.