Kolektory słoneczne – zastosowanie
W dzisiejszych czasach, bardzo duży nacisk kładzie się na ekologię. Większość nowoczesnych technologii, które są wykorzystywane w budownictwie stawiają na połączenie ekologii i ekonomii. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii stało się bardzo popularne. Pompy ciepła, wiatraki oraz kolektory słoneczne to ikony odnawialnych źródeł energii.
Czym są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne, zwane inaczej panelami słonecznymi, bądź solarami to urządzenia mające za zadanie zamianę energii zaczerpniętej z promieni słonecznych na ciepło.
Wyróżnić można kilka rodzajów kolektorów słonecznych. Bez wątpliwości, najchętniej wybiera się kolektory płaskie, które mogą różnić się nośnikiem ciepła. Najbardziej popularne, mające najwięcej zastosowań są kolektory z nośnikiem w postaci cieczy.
Jakie zastosowanie znajdują kolektory słoneczne?
Przede wszystkim, stawia się na podgrzewanie wody użytkowej oraz używa się ich jako drugie źródło wspomagające ogrzewanie centralne w domu. Mniej popularnym, jednak w dalszym ciągu dość często stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie kolektorów słonecznych do podgrzewania wody basenowe. Kolektory słoneczne nawet zimą, są w stanie nagrzać wodę w basenie znajdującym się na zewnątrz, dlatego inwestorzy mogą się cieszyć relaksem w basenie, bez względu na porę roku.
Niegdyś rozwiązanie stosowane wyłącznie w przedsiębiorstwach, coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych. Pory roku mają istotny wpływ na efektywność solarów, dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiednie ustawienie paneli. Wraz z mniejszą ilością promieni słonecznych, konieczny jest większy nachylenia paneli.