Instalacja fotowoltaiczna łączy z sobą zagadnienia z nauki oraz techniki. System ma na celu przetwarzanie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Początek rozwoju systemu przypada na okres, w którym zaczęto zwracać dużo uwagi na takie aspekty, jak ekologia oraz oszczędności. Coraz wyższe wydatki przeznaczane na energię elektryczną spowodowały u ludzi chęć zmian i otwartość na nowe, ekonomiczne rozwiązania.
Wiele osób uważa, że do prawidłowego działania instalacji konieczne są słoneczne dni. Błąd! Panele są przystosowane również do produkcji prądu nawet w dni pochmurne. Efekt fotowoltaiczny, zachodzący w wyniku prawidłowego działania systemu, doprowadza do powstania prądu o stałym napięciu. Oczywiście w słoneczne dni, wytworzenie prądu następuje szybciej. Większe ilości wytwarzanego prądu można pożytecznie wykorzystać.
Pierwszym sposobem jest odsprzedanie prądu do elektrowni, jednak częściej ludzie decydują się na magazynowanie prąd w akumulatorach. Fenomen instalacji fotowoltaicznej polega na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Darmowe źródła energii to doskonała alternatywa dla pozyskiwania energii, jednak w rzeczywistości kosz całej inwestycji odstrasza inwestorów.
Państwo tworzy coraz bardziej rygorystyczne przepisy mające na celu ochronę środowiska oraz wspiera najnowsze technologie ekologiczne, dlatego oferuje duże kwoty na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych.
Koszt instalacji zależy między innymi od jej rodzaju.
Ceny prądu stale wzrastają, dlatego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną rośnie. Fakt, że państwo w części finansuje tę technologię, dodatkowo podwyższa atrakcyjność oferty.