Jaki jest koszt eksploatacji rekuperatora

Kupując jakiekolwiek urządzenie do domu analizujemy opłacalność zakupu. W większość przypadków zastanawiamy się jaki będzie koszt użytkowania takiego urządzenia, czyli innymi słowy jego eksploatacji.

Zacznijmy od tego, że każde urządzenie na rynku ma inne podzespoły. Dodatkowo, jeżeli nie znamy powierzchni budynku nie jesteśmy w stanie uogólnić obliczeń. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Przykładem są wentylatory zainstalowane w urządzeniu. Im większa ilość wentylatorów tym większy pobór energii. Wiadomo, że ilość wentylatorów jest uzależniona od chociażby wspominanej powierzchni budynku, dlatego ograniczenie ich ilości może być niemożliwe, natomiast wentylatory można również podzielić na dwie grupy: te oszczędne i mniej oszczędne.

Do pierwszej grupy przypisuje się wentylatory zasilane prądem stałym. Wadą tych urządzeń jest ich cena. Jeżeli chcemy obniżyć koszty związane z pracą rekuperatora warto zainwestować w energooszczędne urządzenie.

Ten parametr ma o wiele większe znaczenie niż odzysk ciepła.

Jeżeli koszt pracy wentylatorów w znaczny sposób przekracza zyski, a raczej oszczędności związane z odzyskiem ciepła, cała inwestycja okaże się nieopłacalna.