Budowa domu jest jedną z najdroższych inwestycji w życiu. Podczas budowy każdy, nawet najmniejszy szczegół musi być dopracowany.

W naszym kraju, ogrzewanie to podstawa każdego budynku, jednak na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować?

Decyzja dotycząca rodzaju ogrzewania powinna być podjęta jeszcze przed rozpoczęciem projektowania budynku, dlatego warto przyjrzeć się rodzajom ogrzewania bliżej.

Jakie są rodzaje ogrzewania?

Do wyboru mamy kilka opcji. Pierwszą z nich jest ogrzewanie miejskie. Rozwiązanie kojarzone z blokami w mieście, można bez przeszkód podłączyć w domach jednorodzinnych. Inwestycja w ten rodzaj ogrzewania opłaca się jedynie wtedy, gdy budynek znajduje się blisko sieci cieplnej, w innym przypadku koszty podłączenia do takiej sieci mogą być bardzo wysokie.

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe, które dzieli się na ogrzewanie gazem ziemnym i płynnym. W zależności od wariantu, przechowywanie gazu i sposób zużycia wyglądają inaczej. Ten sposób ogrzewania wymaga szczególnej ostrożności, dlatego regularne przeglądy i czyszczenie podzespołów to postawa! Dodatkowo dostępność gazu ziemnego skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów.

Ogrzewanie elektryczne, jest rozwiązaniem idealnie sprawdzającym się u osób ceniących sobie łatwość obsługi i czystość, jednak należy liczyć się również z wysokimi kosztami użytkowania.

Ogrzewanie kominkiem jest kolejną opcją zapewniającą ciepło w domu. Biorąc pod uwagę kominek, najczęściej przychodzi na myśl element dekoracyjny. Zapomina się, że jest to jedno ze źródeł ciepła w domu.  Niestety tylko specjalistyczny, zamknięty układ pozwala na uniknięcie utraty ciepła i zapewnienie dostatecznej temperatury w domu.

Do najczęściej wybieranych rodzajów ogrzewania w domach tradycyjnych, należy ogrzewanie na paliwo stałe. Decydując się na takie rozwiązanie należy wziąć pod uwagę rodzaj opału.

Węgiel kamienny, biomasa, drewno i najpopularniejszy ekogroszek klasyfikują się jako najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym, jednak pozostawiają popiół i wymagają obsługi.

W nowoczesnym budownictwie, bardzo dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. Pompa jest rozwiązaniem opłacalnym pod względem ekonomicznym, ponieważ pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania a przy okazji bardzo wygodnym, ze względu na bezobsługowe działanie. Inwestorów odstraszają, wyższe niż w przypadku kotłów na paliwo stałe, koszty instalacji, jednak niewielu z ich zdaje sobie sprawę, że te koszty w bardzo krótkim czasie zwracają się.

Można również wymienić panele słoneczne jako sposób ogrzewania. Ograniczają koszty ogrzewania, ponieważ podobnie jak w przypadku pomp ciepła wykorzystują odnawialne źródło energii, jednak bardzo często można spotkać się z opinią, że ich moc grzewcza nie jest wystarczająca.

Podjęcie decyzji dotyczącej rodzaju ogrzewania może przysporzyć sporo problemów. Do nowych budynków, które z pewnością będą cechowały się szczelnością i dobrą termoizolacją zalecamy pompy ciepła. Wysokiej jakości pompy, dostępne w naszej ofercie, mimo początkowo wyższych kosztów zakupu, w bardzo krótkim czasie zwrócą się, a w późniejszym czasie, pompa pozwoli na znaczne oszczędności.