varma

Wymiana powietrza w domu ma bardzo ważne znaczenie dla stanu budynku oraz zdrowia osób w nim mieszkających.

Problem z systemem wentylacyjnym rozpoczyna się na samym początku, a mianowicie w fazie jego planowania. Już w tym kroku musimy zdecydować jaki system wentylacyjny do domu wybrać. Możliwości jest niewiele, ponieważ tylko dwie, jednak wbrew pozorom, małe pole wyboru, nie ułatwia podjęcia decyzji.

Dotychczas, w tradycyjnych domach stosowano jedynie system wentylacyjny opary na przeciągach wywołanych nieszczelnościami. Na chwilę obecną, wraz z rozwojem technologii i nowych rozwiązań, pojawiła się wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła, zwana również rekuperacją.

Jaki system wentylacyjny wybrać?

Stawiając nowy dom, najczęściej stawiamy na niezwykle szczelne okna oraz drzwi. Dzięki braku nieszczelności zyskujemy mniejszą stratę ciepła, jednak odcinamy dostęp powietrza do domu.

Rekuperacja jest w takim przypadku idealnym rozwiązaniem. Przy takiej szczelności rekuperacja pracuje z największą wydajnością. Powietrze dostające się do wnętrza budynku jest oczyszczone, więc nie jest zagrożeniem dla mieszkańców. Mamy pewność, że nie zacznie pojawiać się wilgoć, pleśń itp.

Stawiając na okna o wysokim współczynniku przepuszczalności cieplnej, lepiej zostać przy wentylacji tradycyjnej. Jedynie likwidacja nieszczelności pozwala na skuteczność rekuperacji.

Niestety w przypadku wentylacji tradycyjnej nie możemy liczyć na filtrację powietrza, a co za tym idzie, powietrze w domu, uzależnione jest od jakości powietrza na zewnątrz budynku.