Zainteresowanie pompami ciepła stale rośnie w ostatnich czasach. Jest to efekt nie tylko mody, ale przede wszystkim co raz większej świadomości osób, którzy zaczynają dbać o środowisko. Również cena nie jest bez znaczenia, ponieważ opłaty za paliwo opałowe stale rosną.
Pompa ciepła wbrew nazwie sama z siebie nie wytwarza ciepła. Pompa jedynie wykorzystuje ciepło pobrane z powietrza, wody lub gruntu i przekształca je na postać, którą można wykorzystać do ogrzania budynku.
Rodzaje pomp ciepła:
- Powietrzna
Największą zaletą powietrznych pomp ciepła jest brak określonych wymogów działki budowalnej. Powietrze znajduje się wszędzie, dlatego z powodzeniem można stosować tam powietrzną pompę.
- Gruntowa
W przeciwieństwie do innych krajów w Polsce są bardzo popularne, ponieważ temperatura gruntu w okresie grzewczym jest w miarę stała. Zimą na głębokości około 1,5m. temperatura jest w granicach 0 do 5 stopni Celsjusza. Wyróżniamy 3 formy instalacji pompy gruntowej:
- Wodna
Wodne pompy, jak sama nazwa wskazuje wykorzystują wodę gruntową. Temperatura wody gruntowej zimą wynosi około 8 – 10 stopni i utrzymuje stałą temperaturę w tym okresie. Aby wodna pompa ciepła działała potrzebne są do tego dwie studnie, jedną do pobierania drugą do zrzucania. Do stworzenia studni są niezbędne odwierty, dlatego jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, chyba że posiadasz w staw lub jakikolwiek inny zbiornik głębinowy, wtedy odwierty nie są potrzebne.