Wesołych Świąt
Pełnych spokoju i radości Świąt Wielkanocnych dobrego wypoczynku w rodzinnym gronie oraz optymizmu, energii i nadziei na lepszą przyszłość.
Życzy:
RAC s.c.
Czym różni się dom energooszczędny od domu pasywnego?
Z roku na rok opłaty związane z utrzymaniem domu, sukcesywnie się zwiększają. Rachunki za prąd ogrzewanie itp. rosną, dlatego ludzie poszukują oszczędności. Stawiając własny dom zwracamy uwagę na to, żeby w codziennym użytkowaniu przynosił jak największe oszczędności, dlatego w nowoczesnym budownictwie pojawiły się pojęcia takie jak dom energooszczędny i dom pasywny.
Zarówno dom energooszczędny jak i pasywny, w porównaniu do domu tradycyjnego przynoszą znaczne oszczędności. Pojęcia-niby podobne, a jednak znacznie się różnią.
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?
Dom energooszczędny jest budynkiem, w którym roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie jest ograniczone do 40 kWh/m2 na rok. Parametry te ściśle określają przepisy. W porównaniu do tradycyjnego budownictwa, jest to wartość dwukrotnie mniejsza.
Jakie parametry wymagane są przy budowie domu pasywnego?
Budowa domu pasywnego jest o wiele większym wyzwaniem, niż domu energooszczędnego. Ciepło konieczne do ogrzewania w domu pasywnym, nie może przekraczać wartości 15 kWh/m2 w przeciągu roku.
Jakie są różnice między domem energooszczędnym i pasywnym?
- Wygląd
Dom pasywny, powinien być oparty na planie prostokąta z dachem maksymalnie dwuspadowym.
Dom energooszczędny również powinien posiadać jak najmniejszą ilość ścian i minimalizować ilość załamań na dachu.
- Izolacja ścian i dachu
Restrykcyjne wymogi dotyczące parametrów sprawiają, że izolacja w domu pasywnym musi być bardzo skuteczna, dlatego grubość warstwy izolacyjnej (styropianu) powinna wynosić około 30 cm a dachu nawet do 50 cm. W domu energooszczędnym, wystarczająca jest grubość odpowiednio dla ścian 20cm i dachu 30 cm.
Bardzo dużą utratę ciepła powodują tzw. mostki termiczne, dlatego należy dążyć do ich całkowitego braku.
- Okna, drzwi i wentylacja30
Szczelność stolarki okiennej niezwykle wpływa na oszczędności, jednak ich wybór jest ściśle związany z wentylacją.
Utraty ciepła w największym stopniu związane są z oknami oraz drzwiami. Nowoczesne okna charakteryzujące się niskim współczynnikiem przepuszczalności, dla okien w domu pasywnym, nie może on przekroczyć wartości 0,8 W/(m2·K). Dom energooszczędny wymaga okien o współczynniku nie większym niż 1,0 W/(m2·K). Pozwala to na wysokie oszczędności, jednocześnie wykluczając możliwość prawidłowego działania wentylacji tradycyjnej. Idealnym rozwiązaniem w przypadku budynków: pasywnego i energooszczędnego jest rekuperacja.
Rekuperacja zapewnia prawidłowo działający system wentylacyjny, przy niezwykle wysokiej szczelności, dodatkowo jest urządzeniem, które pozwala na odzyskiwanie ciepła.
Rozłożenie przeszklenia ma bardzo duże znaczenie. Budynek niskoenergetyczny powinien mieć większą liczbę okien od strony południowej i graniczone przeszklenia w części północnej. W budynku pasywnym, ściana od strony południowa, powinna być w całości przeszklona.
- Ogrzewanie
Najczęściej w budynkach, w których głównym celem jest oszczędność, wykorzystuje się ogrzewanie pompą ciepła. Pompa korzysta z odnawialnych źródeł energii, dlatego koszty ogrzewania są w znacznej mierze ograniczone. Pompa jest najwydajniejsza w parze z ogrzewaniem podłogowym, dlatego podłogówka jest nieodłącznym elementem domów pasywnych i energooszczędnych.
Dom energooszczędny a pasywny
Te dwa pojęcia są bardzo często mylone, używane zamiennie. Jest to błąd!
Każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, jednak nie możemy powiedzieć, że dom energooszczędny jest budynkiem pasywnym.
Na czym polega ogrzewanie pompą?
W obecnych czasach pompy ciepła zyskują coraz większe uznanie, szczególnie jeżeli chodzi o nowoczesne budownictwo. Pompy ciepła uznawane są za niezwykle oszczędny a za razem skuteczny sposób na ogrzewanie.
Trzema składowymi ogrzewania pompą ciepła jest źródło dolne, sprężarka oraz źródło górne. Ogrzewanie pompą ciepła opiera się właśnie na tych elementach.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Celem działania pompy ciepła jest dostarczenie ciepła ze źródła o wyższej temperaturze, do miejsca o niższej temperaturze. Ciepło pobierane jest ze źródła dolnego. Istotny jest tutaj rodzaj pompy, do wyboru mamy pompy gruntowe lub powietrzne. W przypadku pomp gruntowych, ciepło pobierane jest z wody gruntowej. Wątpliwe może się wydawać jak woda gruntowa może ogrzać dom, skoro jej temperatura wynosi około 10 do 15 stopni. Bliżej przyglądając się działaniu pomp ciepła, rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
W pierwszej fazie, woda pobrana z gruntu trafia do parownika. Prawidłowe działanie pompy jest możliwe jedynie przy udziale czynnika roboczego, którego temperatura wrzenia to już 5 stopni Celcjusza. W parowniku, zachodzi wymiana ciepła, w skutek czego, czynnik paruje i trafia do sprężarki. Kolejnym etapem jest sprężenie czynnika roboczego. Wzrost ciśnienia powoduje znaczne podwyższenie się jego temperatury.
Czynnik, w postaci pary trafia do skraplacza, gdzie ogrzewa wodę znajdującą się w układzie. Wymiana ciepła prowadzi do podniesienia się temperatury wody nawet do 60 stopni i spadku temperatury czynnika. Skroplony płyn, w ostatnim etapie dostaje się do tzw. zaworu rozprężonego, gdzie jego temperatura znacznie się obniża i w takiej postaci wraca do parownika.
Dzięki temu, że pobierane źródło ciepła jest odnawialne, koszty ogrzewania ograniczają się do poboru energii, koniecznej do poprawnego działania układu.
Gruntowa pompa ciepła jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Temperatura wody gruntowej, niezależnie od pory roku, ma bardzo zbliżone wartości. Brak wahań, skoków temperatury daje pewność, że działanie pompy ciepła będzie stabilne i efektywne, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.
Gruntowa pompa ciepła jest inwestycją, która pozwala na znaczne oszczędności, dlatego jest opłacalna.
Jak wentylacja wpływa na zdrowie człowieka
Powietrze jest czynnikiem, bez którego człowiek nie jest w stanie przeżyć, dlatego warto zastanowić się nad jakością powietrza w naszych domach. read more →