Jedna zmiana w budownictwie wywołuje konieczność kolejnych zmian. Najnowocześniejsza stolarka okienna jest niezwykle szczelna, dlatego niezbędna jest odpowiednia wentylacja.

W obecnych czasach, coraz większą popularność zyskuje rekuperacja.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja, zwana wentylacją mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła, jest alternatywą dla tradycyjnej wentylacji.  Rekuperacja wykorzystuje urządzenie zwane rekuperatorem, do procesu wentylacji. Maszyna kontroluje przepływ powietrza dostającego się do budynku oraz powietrza wywiewanego z niego.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperator, który jest odpowiedzialny za wymianę powietrza, pobiera powietrze z zewnątrz budynku. W systemie wentylacyjnym przebiega proces filtracji, dzięki niemu powietrze dostające się do budynku jest oczyszczone. Natomiast wydostające się powietrze na zewnątrz , to te zużyte i brudne.

Filtracja jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących podczas wentylacji. Jakość powietrza wpływa na zdrowie domowników, dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny całego układu. Niepodważalną podstawą filtracji jest odpowiednia klasa filtrów. W zależności od natężenia zanieczyszczeń na zewnątrz, wymagane są filtry o innej przepuszczalności.

Dodatkową zaletą rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła. Na czym to polega?

Powietrze, które wydostaje się z pomieszczeń jest ciepłe, dlatego wbudowany w rekuperatorze wymiennik ciepła odpowiada za to, by przepływające, brudne powietrze oddało ciepło, a zimne powietrze, które trafia do pomieszczeń, przejęło ciepło z wymiennika. Oczywiście ze względu na odrębne kanały, przez które przepływa powietrze, oba strumienie (brudnego oraz czystego powietrza) nie mieszają się ze sobą.

Rekuperatory naszej firmy pozwolą ograniczyć straty związane z utratą ciepła nawet do 90 %, dlatego rekuperacja to oszczędność i ochrona zdrowia domowników.