dom pasywny obrazek

Na przestrzeni ostatnich lat domy pasywne w Polsce zyskują coraz większą popularność. Ideą domu pasywnego jest zminimalizowanie zużycia energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł. Taki dom wykorzystuje ciepło ziemi czy słońca, dlatego jest tani w eksploatacji.

Istotą domu pasywnego jest z jednej strony pozyskanie, jak największej ilości ciepła z zewnątrz przy jednoczesnym ograniczeniu ucieczki ciepła z domu. Dom pasywny zużywa średnio 15 kWh/(m2) w ciągu roku. Jest to średnio dziesięć razy mniej niż tradycyjny dom.

Budowa domu pasywnego jest nie tylko sposobem na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych po przez wykorzystanie rekuperacji, lepszej izolacji oraz odnawialnych źródeł energii. Według szacunkowych danych budowa domu pasywnego jest średni o 20% droższa od budowy domu tradycyjnego.

Najdroższymi elementami domu pasywnego są okna i drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikalności, dobra izolacja, wentylacja oraz instalacja umożliwiająca wykorzystanie energii słonecznej. Jednak wykorzystanie wszystkich tych elementów pozwala na spore oszczędności w przyszłości.

Dom pasywny jest inwestycją, która w przyszłości się zwraca w postaci obniżonych rachunków.