pompy ciepła

Coraz częściej pompa ciepła traktowana jest przez naszych klientów jako dobra inwestycja, np. rozpatrując to na przykładzie w porównaniu z gazem ziemnym.

Różnica w zakupie instalacji wynosi np. 20 tys. pomiędzy gruntową pompa ciepła a gazem ziemnym, a oszczędności wynikające z późniejszego zastosowania pompy wynoszą 2 tys. w skali roku. Wówczas mamy gwarantowany zwrot czyli zysk 10% w skali roku w odniesieniu do kwoty inwestycji.

Dodatkowo później pompa ciepła daje jeszcze możliwość zainwestowania w kolektory słoneczne PV. Dzięki nim możemy zrekompensować wszystkie koszty budynku, (en. elektrycznej, m. in. na potrzeby bytowe oraz pompy ciepła), które zapewniają stały zysk również na poziomie 10%. Czy istnieje taki bank który daje takie odsetki w skali roku? (kolejne np. 30 tys. co zapewnia zwrot 3 tys. w skali roku)

 

Czyli zaradny klient traktuję dom nie tylko jako strefę swojego komfortu, zacisza oazy itp.

również jako inwestycję:

  1. Pierwszy krok to rekuperacja o której pisaliśmy wcześniej, która zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło i pozwala na instalację pompy ciepła o mniejszej mocy (tańszej).
  2. Dobór i montaż gruntowej pompy ciepła

a na koniec

  1. Instalacja kolektorów PV

 

Należy pamiętać, że z czasem możliwości finansowe klientów się zmieniają, zazwyczaj zwiększają. Wówczas chcą oni inwestować coraz więcej i więcej a pompa ciepła umożliwia możliwość założenia  większej mocy systemu PV i tym samym daje możliwość do większej inwestycji w przyszłości.