rodzaj pomp

Gruntowa pompa ciepła zajmuje w Polsce miejsce w czołówce najtańszych w eksploatacji systemów grzewczych. Fenomen gruntowej pompy ciepła docenia coraz więcej osób, mimo że wciąż nie jest to tak popularne rozwiązanie jak zwykłe piece węglowe.

Warto zacząć od tego z czego składa się ten rodzaj pomp oraz w jaki sposób działa.

Gruntowa pompa ciepła składa się z elementów takich jak:

  • Sprężarka
  • Zawór rozprężony
  • Wymienniki ciepła

Tak zwany układ sprężarkowy, jest układem zamkniętym, co oznacza że wszystkie elementy są ze sobą połączone, w tym przypadku za pomocą rur.

Ciepło zostaje pobrane do obiegu i następnie zostaje oddane do tak zwanego czynnika chłodniczego. Czynnik, jest gazem, który znajduje się w obiegu. Ogrzany czynnik odparowuje w parowniku, skąd dalej zostaje poddany działaniu sprężarki. W wyniku sprężenia dochodzi do podniesienia temperatury gazu. Czynnik oddaje swoje ciepło do wody znajdującej się w obiegu, skrapla się, wracając do postaci cieczy, rozpręża w zaworze rozprężnym i snów zasysany jest przez sprężarkę a jego obieg rozpoczyna się od nowa.

W gruntowych pompach ciepła są dwie możliwości poboru ciepła z gruntu. Solankowa pompa ciepła oraz bezpośrednie odparowanie ciepła. Znacznie częściej wykorzystuje się metodę glikol-woda, czyli metodę solankową, ze względu na ograniczenie kosztów całej instalacji.

Gruntowe pompy ciepła przynoszą najlepsze efekty spośród wszystkich rodzajów pomp. Rodzaj źródła dolnego zależy od możliwości finansowych inwestorów. Niezależnie jednak od wyboru, gruntowa pompa ciepła sprosta oczekiwaniom każdego klienta, a fachowy montaż sprawi, że żadne parametry nie zostaną utracone.