Żyjemy w czasach, w których koszty utrzymania domu z roku na rok rosną, dlatego energooszczędność domów jest coraz częściej poruszanym tematem. Domy energooszczędne zużywają od 15 do 70 kWh/m2 energii rocznie, dlatego uznawane są za niezwykle skuteczne w ograniczaniu wydatków. Porównując domy energooszczędne i domy tradycyjne, są to wartości o nawet połowę mniejsze!
Domy energooszczędne, wykorzystują materiały oraz technologię nastawioną na ograniczenie zużycia energii i zminimalizowanie strat ciepła. Stworzenie domu energooszczędnego z całą pewnością jest znacznie łatwiejsze, gdy budujemy dom od podstaw, jednak zamiana domu tradycyjnego w energooszczędny również jest możliwa!
Ludzie, w poszukiwaniu oszczędności, starają się zmodernizować tradycyjne domy.
Jak sprawić by dom tradycyjny stał się energooszczędny?
Modernizacje warto zacząć od ograniczenia utraty ciepła.
- Okna i drzwi
Drzwi i okna to elementy, przez które tracimy najwięcej ciepła, dlatego jest to pierwszy element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Najmniejsze straty ciepła będą możliwe, jeżeli nowe okna i drzwi będą charakteryzowały się tzw. niskim współczynnikiem przenikalności oznaczonym jako „U”.
- Ocieplenie
Ściany podłoga to kolejne elementy, przez które tracimy w domu dużo energii, dlatego konieczne jest zadbanie o właściwą izolację. Im grubsza warstwa izolacyjna domu tym mniejsze utraty ciepła. Ponad 50% ciepła, budynek traci przez nieodpowiednią izolację dachu, posadzki oraz konstrukcji wykorzystujących mostki termiczne. Rezygnacja z mostków oraz polepszenie izolacji poprawi wskaźniki dotyczące ciepła.
- Wentylacja
Stare budownictwo opierało się na wentylacji, która w przypadku szczelnej stolarki okiennej oraz grubej warstwy izolacyjnej nie jest wystarczająca, a konsekwencje tego mogą być dramatyczne (wilgoć, grzyb itp.). Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest rekuperacja. Wykorzystanie wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła ma pozytywne działanie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i zdrowotnym.
- Odnawialne źródła energii
Wykorzystanie paneli słonecznych czy pompy ciepła jest rozwiązaniem wymagającym dość dużej, jednak szybko zwracającej się inwestycji finansowej. Zaletą korzystania z odnawialnych źródeł energii jest możliwość wykorzystania ich do ogrzewania zarówno budynku jak i wody.
Wprowadzenie powyższych zmian, do tradycyjnego domu, powinno pozwolić na znaczne oszczędności ekologiczne oraz ekonomiczne do takiego stopnia, by swobodnie można było mówić o domu energooszczędnym. Modernizacja domu tradycyjnego na dom energooszczędny jest dość kosztowna, jednak wprowadzenie zmian, pozwoli na znaczące zmniejszenie bieżących wydatków związanych z codzienną eksploatacją.
Leave a Comment